Judges

Judging for the British Business Awards takes a 3 pronged approach, and is fully audited by KPMG.  Weighting for the Awards is as follows:

The judging panels, online voters and the Advisory Panel are asked to vote for their top 3 finalists.  These votes are then compiled with the winner being the result of the 3 systems combined. This system is used to eradicate any potential bias from any one judge, online vote or advisory panel member.

Chairman

Jim James, Chairman, Vice Chair of the British Chamber

1. Entrepreneur of The Year Award

Lead Judge

Julian Fisher

Senior Partner, Venture Education

Judging Panel

Hannah Ryder – Development Reimagined
Dominic Johnson-Hill – Plastered 8
William Spiers – Spearhead China
Sarah Keenlyside – Bespoke Beijing
Mark Harrison – Atkins

2. Sustainable Business Award (Sponsored by Harrow Beijing) 

Lead Judge

John Hopkins

Assistant Headmaster responsible for Communications, Harrow

Judging Panel

Chris Dobbing – Cambridge Masks
Ching Tien – Educating Girls in Rural China
Timothy O’Driscoll – InterContinental Hotels
Jamie Stevenson – Toubillon
Dionne Holder – FreemanXP China

 

3. Education Institutional Partnership of the Year Award (Sponsored by The British Council) 

Lead Judge

Matt Knowles

Area Director East China, British Council | Consul (Culture and Education), British Consulate-General in Shanghai

Judging Panel

Grace Lang – UKRI
Steven Corry – British Council – Hong Kong
Qu Min – Cambridge English
Frances Hooper – FCO
John Edwards – FCO

4. Innovation Award (Sponsored by BP) 

Lead Judge

Baozheng Wang

Head of Greater China Communications – BP

Judging Panel

Howard Whiteson – deVere Group
Peter Bloxhom – PFB Associates
Alistair Warwick-Nelson – European Etiqutte Academy
Stuart Rankin – St. James Place
Rob Derrett – PWC

5. Chinese Investor to the UK Award (Sponsored by KPMG)

Lead Judge

Ricky Wong

Head of Advisory, Southern Region
KPMG in China

Judging Panel

Zhi ShengKe – Wood PLC
Andie Wang – ICAEW
Michael Fosh – Reed Smith
Louise Liu – The Economist Group

6. Belt and Road Initiative Award

Lead Judge

 

Sherry Fu, Director, China, The University of Manchester

Judging Panel

Richard Bell – Clyde & Co
Susan Munro – Steptoe
Clare Pearson – DLA Piper
Allan Boyd – Unipart
Monica Sun – HSF
Sunny Cai – Savills

7. Inspiring Women Award (Sponsored by The British Council) 

Lead Judge

Carma Elliot CMG OBE


Director China, British Council | Minister (Culture and Education), British Embassy Beijing

Judging Panel

Mary Boyd – Economist Intelligence Unit
Duncan Clark – BDA
Roli Asthana – DFID
Siran Jiang – Her Village Academy
Michelle Garnaut – M Restaurant Group

8. British Company of the Year Award (Sponsored by GSK) 

Lead Judge

Ding Xu

VP of China Government Affairs and Communication – GSK

Judging Panel

James Gooding – SantaFe Relocation
Christopher Devereux – China Savvy
Julian MacCormac – Rolls-Royce
Aman Wang – KPMG
Russell Brown – Lehman Brown

9. 改革开放- 40 Years of Reform Award (Sponsored by Geely) 

Lead Judge

St. John Moore

Vice Chair | Partner & Head of Beijing, Brunswick

Judging Panel

Peter Hogg – Hogg Cross-Border Consultancy
Jo Lusby – Pixie B
John Williams – International SOS
Kiran Patel
Jeremy Sargent, OBE – JSA China